Secret partners

Brukernavn: Passord: Husk meg Glemt passordet? Registrer deg


Karakter:
1 stemme

Secret partners

Lagt inn av
Skriv ut



Secret partners er et lagspill der de ulike lagene er sortene i en kortstokk.
Secret partners kan bli spilt med en rekke ulike kombinasjoner med antall lag og antall spillere per lag. Det ideelle er 8 personer og 4 lag, som er det jeg bruker for å forklare spillet.
Forklarer på slutten hvordan man kan spille med andre kombinasjoner.

For å spille trenger du 2 kortstokker og 8 terninger.

Meningen med spillet:
Du vil at din sort skal vinne mest mulig stikk. Ikke du, men din sort.


Før spillet:
Finn alle ess ene, bland de, og del ut en til hver. Disse skal ikke brukes i spillet, men er for å bestemme lag. Får du spar ess er du lag spar, ruter ess er lag ruter osv. Husk at lagene er hemmelige.

Når alle har sett hvilket lag de er, lukker alle øynene. Etter tur våkner hvert lag, så man får se hvem man er på lag med.

Deretter stokker man, og deler ut alle kortene.



Spillets gang:
Den til venstre for den som delte, starter med å legge ut et kort. Deretter i tur og orden legger alle ut et valgfritt kort. Det er det høyeste kortet som vinner stikket, og det er da den sorten som er på det høyeste kortet som får ett poeng. Det ene poenget legges åpent midt på bordet, og de andre kortene skal bare legges til sides.
MEN, det har ingenting å si om du legger ut det høyeste kortet hvis to eller flere andre har lagt ut et likt tall. Da blir det krig mellom de kortene som er like. Er det flere ulike kort som er like, er det den høyeste krigen som dominerer. Den sorten som er på kortet som vinner krigen, er da den sorten som får poeng.

Annonse:




Hvordan krige:
Det er under krig terningene kommer til spill. Det er ikke om å få høyest men 1-6 på terningen har en funksjon.
Nedenfor kommer hva terningen gjør, og andre regler for krig.

§1 Ener: DU bestemmer hvem som skal vinne krigen. Er det to eller flere som har trillet ener, er alle andre ute av krigen, og man triller på nytt.

§2 Toer: Du bestemmer en som skal trekke seg ut av krigen

§3 Treer: Du skal trekke deg fra krigen

§4 Firer: Du gjør ingenting, med mindre det er FLERE som har trillet fire enn som ikke har trillet fire. Er det fire i flertall, så er de kun de som er med videre i krigen. Dette dominerer alt, og er før alle andre hendelser.

§5 Femer: Du skal legge til en i krigen

§6 Sekser: Du får trille på nytt

§7 Dominanse: Handlingene i krigen skal gjøres i rekkefølge fra 1-5, ved unntak av 4er. Triller man sekser, får man gleden av å trille på nytt med en gang.

§8 Ny krig: Triller alle i krigen samme tall så er alle ute av krigen, og det går videre til den krigen som er nest høyest. Det går i rundgang, men er det ingen annen krig så er det bare den samme krigen på nytt.

§9 Kongekrig: Alle krigs regler ovenfor gjelder kun ved krig mellom kortene 2-12. Ved kongekrig så triller man også terning, men da er det kun om å få høyest. Den som får høyest bestemmer hvem som skal vinne krigen. Triller alle likt, så går krigen som vanlig til neste krig.


Hvem vinner:
Når alle kortene er spilt, så er spillet ferdig og det laget med sorten som fikk mest poeng som vinner. Er det likt blant de som har mest poeng, skal det være en siste krig for å avgjøre hvem som vinner. Da skal kun de som leder være med i krigen.



Endre antall spillere:
Som nevnt er det flere måter å spille på. Har man for eksempel bare fire spillere så bruker man bare en kortstokk. Har man tolv spillere så kan man bruke både esser og konger for å dele ut lag. Resten av kongene kan man velge å ha med i spillet. Det går også an å være ni spillere med tre lag. Da fjerner man bare alle kortene fra en sort.
Som du forstår kan mann alltids velge å ha mange spillere med mange kortstokker, og da mange på samme lag. Eneste er at det ikke kan være flere enn 4 ulike lag, siden det bare er 4 sorter i en kortstokk.




Annonse:


Et par kjappe spørsmål

Hvor morsomt er dette spillet?

                          
1=Veldig kjedelig, 3=Middels, 5=Veldig morsomt

Hvor komplisert er det?

                

Hvor lang tid tar det å spille én omgang?

                     

Hvor godt er reglene forklart?

                

Er spillet basert på flaks eller dyktighet?

                


Skriv kommentar til "Secret partners"

Navn:
Emne:

Melding:   


Vennligst skriv inn de tre første bokstavene i alafabetet i boksen under. (Nødvendig for å stoppe spam. Hvis du logger inn trenger du ikke å gjøre dette for å skrive innlegg.)


  Trykk på send-knappen for å legge til denne meldinga i diskusjonsforumet.



Andre forslag


Secret Hitler
5-10 spillere
Kan du hindre Hitler i å bli valgt som kanseller?
4.5

Annonse:




(C) Christian Berge
Send gjerne en e-post til brettspill1000 krøllalfa yahoo.no om du lurer på noe
Personvernerklering Lik oss på Facebook App for Android
KortRegler.no er en del av Spillby.com
KortRegler.no   KortRegler.no
Takk for at du svarer i våre avstemminger. Svaret ditt vil lagres, og kan bli brukt i diverse statistikk og analyser. Legg merke til at dersom du ikke er logget inn, kan andre som bruker samme datamaskin se hva du har svart. Du kan slette svaret ditt ved å trykke "Vet ikke".