Antall spillere
3-6Antall kort
Dere trenger hele kortstokken unntatt jokere. Del ut sånn at hver spiller får like mange kort. Dersom det blir noen kort til overs, legges de vekk.Dere skal imiderltid ikke ta kortene opp på hånda i dette spillet. Alle kortene du får utdelt skal du legge i en bunke på bordet foran deg, med forsida ned.
Kortenes verdi
Ess er høyest og 2 er lavestMeningen med spillet
Å ta flest stikkSlik spiller man
Egentlig spiller man om stikk på vanlig måte i Femti. Men man har bare ett kort om gangen. Det foregår på denne måten:Den som begynner snur det øverste kortet i bunken sin. Deretter snur alle de andre det øverste kortet i sine bunker. Startspilleren sitt kort bestemmer hvilken farge det er som går. Dersom noen har et høyere kort i denne fargen, så vinner den av disse som har det høyeste kortet stikket. Det må altså både være høyere, og i samme farge. Ellers er det startspilleren som vinner stikket.
Vinneren tar alle de snudde kortene, og legger dem samlet på bordet foran seg. Men legg dem helst litt til sides, så du ikke forveksler dem med bunken. Den som vant stikket blir startspiller for neste stikk.
Tenk deg at disse tre kortene er snudd, og at det var startspilleren som snudde kortet helt til venstre. Startspilleren spilte hjerter, da er det hjerter som går, og den høyeste hjerteren vil vinne stikket. Her er det spilleren til høyre. Ruterkongen kan ikke vinne stikket, fordi ruter er en annen farge enn hjerter.